top of page

Як залізниці Покровськ - Дубове намагалися подарувати друге життя


Залізниця Покровськ - Дубове знаходиться в північно-західній частині Донеччини (північ Покровського і захід Краматорського районів), частково зачіпає територію Харківщини (південно-західна частина Ізюмського району). Зараз це занедбана залізниця, а її дільниця від станції Легендарна до станції Дубове закрита для руху потягів.

Однак залізниці неодноразово намагалися подарувати друге життя, створивши для неї нові умови існування і функціонування. В 2001 році було розроблено проект залізничного ходу для швидкісних (регіональних) потягів Донецьк - Київ, який передбачав максимальне вивільнення останнього від вантажних потягів. Швидкісний пасажирський хід обрали в напрямі Донецьк - Красноармійськ (Покровськ) - Дніпро - Київ, а щодо переважно вантажного ходу - розглядали два варіанти. Перший - електрифікований хід Донецьк - Фенольна - Лозова - Київ, другий - напівзанедбаний Донецьк - Красноармійськ - Дубове - Київ. "Переміг" перший варіант.

Іноді виникають підозри, що альтернативу у вигляді Дубівської гілки запропонували лише тому, що хотіли довести перспективність напряму через Фенольну. Хоча напівзанедбаний хід, у разі його приведення до нормального стану, давав би суттєве скорочення шляху вантажів з Донецька до Києва. За іронією долі, через 10 років пасажирським ходом для потягів класу "Інтерсіті" обрали напрям Донецьк - Фенольна - Лозова - Київ, а вантажним - Донецьк - Красноармійськ - Дніпро - Київ. Гілку Красноармійськ - Дубове використовували, щоби колійну техніку Краснормійського центру колійних робіт засилати на напрям Слов'янськ - Лозова, - для модернізації останнього під рух потягів "Інтерсіті".


В 2020 році на урядовому рівні було запропоновано кілька цікавих проектів (а точніше, прожектів), які передбачали використання напряму Покровськ - Дубове із уже закритою для руху потягів дільницею Легендарна - Дубове. Перший - використання дільниці для приватної тяги. Яким чином передбачалося залучити інвесторів та операторів перевезень на малодіяльну, частково - не діючу неелектрифіковану дільницю залізниці Дубове - Мерцалове, - а пропонували для проекту саме її, а не напрям Дубове - Покровськ у цілому (із цілою інфраструктурою та потужними промисловими підприємствами), - науці невідомо.


Другий прожект - це облаштування залізничного безпересадочного пасажирського сполучення між Краматорськом і Маріуполем. Напевно, пасажирські потяги передбачалося пускати через занедбану залізницюДубове - Покровськ, а також новозбудовану дільницю колії Роя - Південнодонбаська (частково - із залученням під'їзної колії шахт "Південнодонбаська" №№ 1 і 3). Мовчу вже про стан колії на напрямках Дубове - Мерцалове і Водяна - Південнодонбаська, - вони ж взагалі нову колію будувати вирішили. Єдине, що тоді цікавило Вашого покірного слугу - як вони пускатимуть пасажирські потяги в місці, яке в 1 км від лінії зіткнення, де тоді проходила під'їзна колія шахт "Південнодонбаська" №№ 1 і 3... Втім, із повномасштабним вторгненням російських військ в Україну цей прожект, як і попередній, накрився теплою ковдрою.


Однак проекти та прожекти, які передбачали буття залізничного напрямку Покровськ - Дубове в дещо іншій іпостасі, мали місце ще в радянські часи. До речі, дільниця Дубове - Мерцалове передбачалася як перша черга ходу Дубове - Волноваха. Тобто, все було зав'язано на вантажному транзиті в Маріупольському напрямі. А якщо копнути глибше, то проект Рудниково-Лозівської залізниці (рзд. № 14/Дубове - Гришине - Руднична/Рутченкове) в 1901 році "підточувався" саме під транзит до Маріуполя. І, - так, - залізниця Дубове - Гришине (Покровськ) розглядалася як подовження дільниці Рутченкове - Гришине Рудниково-Лозівської залізниці.


Ну і врешті-решт, старі залізничники полюбляють згадувати про те, що коли Донецькою залізницею керував Віктор Приклонський (60-ті - 70-ті роки), дільницю Дубове - Красноармійськ планували зробити двоколійною та електрифікувати (ТЕО електрифікації на цю дільницю існує). Навіщо? Щоби розвантажити залізничний вузол у Слов'янську, всі пасажирські потяги в напрямі Москва - Кавказ хотіли пустити через Дубове - Красноармійськ - Ясинувату - Донецьк-ІІ. На місці станції Донецьк-ІІ навіть хотіли відкрити вокзал Донецьк-Московський, до нього з бку Ясинуватої навіть почали будувати нові мости і готувалися до будівництва триколійки. Але не судилося, - Приклонського звільнили з посади начальника Донецької залізниці, а новий її керівник не поділяв думки тотальної модернізації заізниці.


Навіщо це все? Для того, щоби зрозуміти, що: - в такому вигляді, як до 2009 року, залізниця Покровськ - Дубове в нових реаліях функціонувати не зможе; - її слід використовувати під нові нестандартні проекти, які, втім, слід обдумувати більш ретельно, аніж уряд Зе в 2020 році; - стовідсотково, слід використовувати цю залізницю як найкоротший шлях з Покровьска до Харкова й Києва; - без транзиту до Маріуполя організувати повноцінну роботу цієї залізниці буде куди важче, ніж із транзитом; - каталізатором, який має прискорити відновлення й використання залізниці Покровськ - Дубове, є новітня війна.



Comments


bottom of page