Фото 1 - Перші роздільні пункти залізниці Рутченкове - Гришине (Покровськ) - Добропілля, весна 1915 року. Джерело: Сборникъ тарифовъ Российскихъ желѣзныхъ дорогъ, № 2392, четвергъ, 4 іюня 1915 г., с. 45.
Фото 2 - Оголошення про відкриття тимчасового сполучення залізничними дільницями Рутченкове - Красногорівка - Роя і Гришине - Селидівка наприкінці 1915 року. Вказані вихідні дані тарифів і тарифного збірника, де опубліковані тарифи із роздільними пунктами напряму. Джерело: Сборникъ тарифовъ Российскихъ желѣзныхъ дорогъ, № 2415, четвергъ, 12 ноября 1915 г., с. 13.
Тобто, вказані роздільні пункти працювали з вантажами (а можливо - і з пасажирами) з 1915 року. Старомихайлівка відкривалася як потенційний пункт примикання під'їзної гілки до рудника В.Карпова (територія сучасного Петровського району м. Донецьк), Красногорівка - станція при заводі шамотної цегли, Роя - станція для заправлення паровозів водою, Селидівка - пункт примикання під'їзних шляхів до шахт при селі Селидівка. Один роз'їзд Солоний не мав явно вираженої концепції спорудження. Можливо, то був технічний роз'їзд (перегін Гришине - Селидівка був протяжним), однак в 1916 році тут вже є елементи "вантажної" інфраструктури. Можливо, для несуттєвого навантаження...
Фото 3 - тарифні відстані від пунктів Катерининської залізниці до і від станції Мудрена (Криворізький регіон). Джерело: Сборникъ тарифовъ Российскихъ желѣзныхъ дорогъ, № 2449, четвергъ, 7 іюля 1916 г., с. 94.
Двотомний довідник "Залізничні станції СРСР" (М., 1981) вказує в якості дати відкриття станцій і роз'їздів напряму Рутченкове - Покровськ 1917 рік. В якості доказу своєї правоти автори довідника посилаються на тарифні збірники часів Російської імперії та СРСР. Втім, автори довідника не обійшлися при його розробці без суттєвих помилок. Стосовно напряму Рутченкове - Покровськ, тут суттєвих недоліків при визначенні немає: скоріш за все, автори довідника в якості дати заснування станцій вказували дату відкриття регулярного сполучення на даному напрямі. Регулярне сполучення на станціях даного напряму було відкрито, дійсно, в 1917 році. Окрім Курахівки, яку добудовували до кінця 1918 року (а в довіднику вона "відкривається" теж в 1917 році).
У залізничників датою відкриття станції (роз'їзду, обгінного пункту) є дата відповідних кадрових призначень, - які відповідають категорії станції (роз'їзду, обгінного пункту). Краєзнавці в цьому питанні є більш вільними, і тому при визначенні дати відкриття станції постає питання щодо концепції визначення дати відкриття. Тобто, які саме події беруться за основу, коли ми говоримо, що станція відкрилася саме тоді, а не в інші періоди? На мій погляд, концепція авторів двотомника "Залізничні станції СРСР" є достатньо вдалою. Згідно із тією концепцією, датою відкриття станції є рік, коли роздільний пункт почав працювати як станція (приймати-відправляти вантажі з мережі залізниць, проводити маневри тощо). Ну а помилки... Куди без них? Якщо нічого не робити - точно неможливо помилитися...
Однак, згідно із тією концепцією, роздільні пункти Старомихайлівка, Красногорівка, Роя, Селидівка, Солоний виникли не в 1917 році, а в 1915 році. Стосовно Красногорівки - це взагалі дискучійне питання, оскільки кінцевий пункт під'їзної гілки приватного користування при станції Рутченкове по Красногорівці виник в 1911 році. В РДІА є документ 1912 року з проектом залізниці від станції Гришине до Красногорівки, який є одним із попередніх варіантів проекту лінії Рутченкове - Гришине. В 1914-1915 роках дільницю Рутченкове - Красногорівка переводили в загальне користування.
Серед перших роздільних пунктів немає роз'їзду Гострий (дільниця Красногорівка - Роя), - його вирішили будувати для примикання тут під'їзних шляхів до Костянтинівсько-Карпівських копалень лише навесні 1915 року, влітку 1916 року його ще немає, наприкінці 1916 року - є. Хоча у звіті начальника гірничого управління південної Росії за 1915 рік Костянтинівсько-Карпівський рудник знаходиться саме при роз'їзді Гострий Катерининської залізниці.
Також немає в 1915 році роз'їзду Чунишине (дільниця Гришине - Солоний). Останній роздільний пункт на 68-й версті лінії Рутченкове - Гришине із такою самою назвою було вирішено будувати ще в 1914 році, однак до 1915 року проводилися дослідження під'їзної гілки до рудників Західно-Донецького товариства і товариства Гришинських копалень і пункту її примикання до лінії. Влітку 1916 року Чунишине в тарифних збірниках вже є, і датою заснування цієї нині закритої станції сміливо можна вважати 1916 рік.
Немає в 1915 році - першій половині 1916 року і Цукурихи (дільниця Роя - Селидівка), - з тієї ж самої причини, - гілку на Курахівку та пункт її примикання досліджували до 1915 року. Потенційними пунктами примикання були Гострий, Цукуриха, Вовча - пост 37-ї версти кар'єру 35-ї версти; примітно, що не розглядалася серед потенційних пунктів примикання гілки Красногорівка, але в 1875 році колія від Рутченкового до Курахівки йшла саме із відхиленням від траса сучасної залізниці саме по Красногорівці. Наприкінці 1915 року на перегоні Селидівка - Роя почався рух робочих і будівельних поїздів, восени 1916 року тут було відкрито тимчасове сполучення, в 1917 році - регулярне сполучення. Коли відкривалося регулярне сполучення, для постійного руху не було відкрито роз'їзди Чунишине і Цукуриха, - їх відкрили протягом 1917 року, але значно пізніше дати відкриття постійного товарного і пасажирського руху на дільниці Рутченкове - Гришине.
Comments