top of page

Річка Бик: проблеми екологічного характеру в 60-х роках ХХ ст.


Залізничні колії у напрямі Добропілля – Легендарна і Мерцалове – Легендарна перетинають долину річки Бик у її верхній течії. Річка Бик є притокою річки Самара – басейн Дніпра. Старовинна назва річки – Біюк-Самар, що в перекладі з тюркської означає Велика Самара. Минуле річки оповите легендами, одна із них – про турецьку галеру, яка затонула тут із золотом. Галера-галерою, а для козацьких «чайок» ця річка була однією з основних артерій. Є дані, що в районі села Рубіжне існував волок цих суден із басейну Дніпра в басейн Дону, - один із козацьких таємних ходів між землями запорізьких козаків і «лінійних».

Зараз річка Бик обміліла та у межах Донеччини навряд чи підходить для сплаву в човнах. Витоки Бика знаходяться в районі колишньої німецької колонії Нове Шахове (Христианівка, Горіла Клуня), але струмок з’являється лише по Ганнівці. Відомі вдалі спроби сплаву річкою на плотах в районі сіл Вірівка, Криворіжжя, Лиман Добропільського району. Серед причин обміління таких річкок називають розпашку берегів та діяльність вугільних підприємств, які скидають шахтні води або продукти збагачення вугілля у річки без попереднього освітлення. В районі смт Святогорівка, міста Добропілля, села Ганнівка ще в середині ХХ століття існувала площа відпрацювання вугілля (шламу) по берегах Бика місцевим населенням, і цю діяльність навіть намагалися узаконити на місцевому рівні.


Рішення Добропільської районної ради № 160 від 12.09.1957 р. «Про передачу площі відкладення вугільного шламу по річці Бик райпромкомбінату для забезпечення соціокультустанов паливом»:

«У зв’язку з тим, що розробка шахтних териконів із виборкою вугілля, яка проводилася райпромкомбінатом для забезпечення шкіл, лікарень, культпросвітустанов району не задовольняє їх потреби у паливі, а також із метою припинення спекуляції приватних осіб вугільним шламом, що відкладається по долині річки Бик після промивки вугілля збагачувальною фабрикою, виконком райради депутатів трудящих вирішив: 1). Передати територію відкладення вугільного шлама по долині річки Бик від села Святогорівка до села Ганнівка Добропільскому райпромкомбвнату для виймання шламу й забезпечення шкіл, лікарень та інших установ паливом. 2). Заборонити приватним особам та організаціям здійснювати самовільне виймання шламу для господарських потреб. Виймання шламу здійснювати лише з дозволу директора райпромкомбіната. 3). Встановити відпускну ціну для продажу населенню й організаціям шламу в размірі не нижче 40 крб. за тонну. 4). Надати право директору райпромкомбината тов. Єсипенко укладати договори з організаціями й установами на виймання шламу для їх внутрішньогосподарських потреб своїми силами та засобами на спеціально відведених їм ділянках по ціні не нижче 10 крб. за тонну. 5). Зобов’язати директора райпромкомбіната укомплектувати бригаду для виймання шлама в кількості не менше 20 осіб, оплату яких узгодити із райфінвідділом. 6). Зобов’язати начальника райвідділу міліції тов. Осипова Д.Ф. закріпити ділянку розробки вугільного шламу за дільничними уповноваженими міліції шахти № 17-18 ім. РСЧА для наведення порядку та припинення самовільної розробки шламу приватними особами й організаціями. Осіб, що порушують дане рішення, притягати до карної відповідальності, як за крадіжку державного майна».


Comments


bottom of page