top of page

Найбільш незвичайні залізничні сполучення від станції Гришине - Красноармійськ - Покровськ


Залізнична станція Покровськ знаходиться на західному відтинку Донецької залізниці, то ж традиційно від станції йшли поїзди на захід. Спочатку кінцевою зупинкою поїздів від станції Гришине в західному напрямі були станції Катеринослав (Дніпро) і Долинська. З кінця 90-х років ХІХ століття - початку ХХ століття звідси пішли поїзди на Миколаїв, Одесу, Волочиськ, Київ і Варшаву. О ось поїзди в Крим через Красноармійськ пішли лише з 1977 року, хоча вагони безпересадочного сполучення до Сімферополя у складі поїздів Київського і Львівського призначення з'явилися ще в 50-х роках.


Навіть в пізні радянські часи за вказівкою курсував пасажирський поїзд Кисловодськ - Кошице. А в перші роки незалежності України був поїзд, - знову ж, за вказівкою, - Донецьк - Варшава, а у 2000-ні до поїздів причіпляли безпересадочний вагон Ясинувата - Прага і вагон-РІЦ Донецьк - Берлін. Курсував і поїзд сполученням Саратов - Софія, пізніше - Саратов - Унгени. Тобто, "Європою нас не здивувати"!


Однак призначалися через наше місто і такі поїзди, які тут ну ніколи не слід було очікувати! Мається на увазі Московський і Пітерський напрямки. Виявляється, і такі тут ходили!


В 1979 році 13 разів прослідував поштово-багажний поїзд сполученням Горлівка - Москва, який прямував від Горлівки до Красноармійська через Новобахмутівку (без зупинки), по Красноармійську поїзд розвертали на Добропілля, по Добропіллю - зворотно до станції Мерцалове, а наступний розворот був по Харкову. Зупинки поїзда були по Легендарній і Лозовій. З Харкова поїзд спрямовували на Золочів, Готню, Льгов, Арбузове, а далі - через залізничний хід Курської магнітної аномалії на Михайлівський Рудник і Лужки-Орловські. Звідти поїзд виходив на Орел, і далі - на Москву.


Чому такий дивний маршрут? Поштово-багажний поїзд призначений не для пасажирів, а для залізничників і спецконтингенту. А їх можна і колами повозити. В дореволюційній Росії були поїзди воїнські, арештантські та ін., які після Другої Світової війни "маскували" під поштово-багажні. Серед залізничників Новодонецького можна досі знайти таких, які їздили цим поїздом у Москву "за спецзавданням" (наприклад, по лінії цивільної оборони). Можливо, цим поїздом возили групи призовників і солдатів після демобілізації з лав РА. Батько мені колись розповідав про якийся не приміський поїзд, що приходив на Добропілля, але зараз про нього спитати нікого.


Щодо звичайних пасажирів, у 1989 році на літній період було призначене курсування через день для додаткових пасажирських поїздів сполученням № 365/366 Новоросійськ - Ленінград (СПб.) і Анапа - Ленінград через Красноармійськ. Тобто, влітку раз на день від Красика на Ленінград був поїзд. Поїзди ці курсували ще з 50-х - 60-х років, однак через Горлівку. А через Красноармійськ вони у 1989 році пішли вперше... і востаннє. Чим викликане призначення поїздів із саме таким маршрутом прямування - важко сказати. Скоріш за все, в якості експерименту, вивчали попит і пасажиропотік у напрямі Красноармійськ - Ленінград. Але скоріш за все, таким чином частково розвантажували Донецьк - Ясинувату, оскільки взяти квиток у щоденний постійний поїзд № 183/184 Маріуполь - Ленінград в сезон наприкінці 80-х - початку 90-х років було чимось надзвичайним, - досі пам'ятаю загальний вагон і людей, які сплять на "третіх полицях" (єдиніий поїзд на "місто на Неві" з міста-мільйонера та обласного центру - Донецька). Плюс, частково "полегшували життя" Синельниковому і Павлограду, - там влітку курсував лише поїзд Сімферополь - Ленінград...


Вказані поїзди спрямовували від Красноармійська на Синельникове-І, де вони розверталися і прямували на Харків без заходу на станцію Лозова. По Харкову - новий розворот, і прямування в напрямі Золочів, Готня, Льгов, Арбузове (без зупинки), Навля (без зупинки), Брянськ, Фаянсова, Вязьма, Ржев, Торжок, Бологоє, Ленінград. До речі, Харков - Бряньск - Бологоє - напрям, який частково співпадав із маршрутом прямування цих поїздів, - це колишній вантажний хід Донбас - Ленінград, який облаштували в 1929-1934 роках, спорудивши (частково - уздовж Мальцевської вузькоколійної системи) залізницю Брянськ - Вязьма. Було би непогано, якби поїзд пустили з Красноармійська до Харкова через Легендарну, Лозову, але то "вологі мрії". Непоганий туристичний маршрут могли би облаштувати, - тим паче, що в 20-х - 30-х роках "надмагістраль" Донбас - Ленінград була на слуху. Однак туристів тоді більше у Волгоград возили... Чомусь...


А які ще незвичайні маршрути прямування поїздів пасажирського і непасажирського сполучення через Гришине - Красноармійськ - Покровськ Ви знаєте?






Фрагмент службового розкладу Донецької залізниці на 1989-1990 роки,

пасажирські поїзди № 365/366 Новоросійськ - Ленінград і № 367/368 Анапа - Ленінград.

Сканував Ю.Буряк


bottom of page