Сучасне місто Покровськ засноване завдяки будівництву в 1881-1884 роках Криворізької (з 1882 року – Катерининської) залізниці і станції Гришине. Саме пристанційне селище останньої згодом і стала містом, в якому ми з вами живемо. Оскільки залізниця і станція Гришине є тим підприємством, яке надало початок заселенню території міста та розвитку тут інфраструктури задовго до присвоєння селищу міського статусу, то початком історії міста слід вважати дату початку будівництва Криворізької залізниці та станції Гришине. Дана концепція була прийнята в якості основної для визначення дати заснування міста і в радянські часи, і на згаданому засіданні робочої групи з перейменування. Всі питання були пов’язані лише із датою, від якої нам слід писати історію міста.
Офіційною датою заснування міста Покровськ останні півстоліття вважався 1875 рік, коли у громади села Гришине було, начебто, викуплено землю під Криворізьку залізницю і згадану станцію. Результати останніх досліджень даного питання свідчать, що викуп землі у сільської громади та будівництво залізниці могли відбутися не раніше 1881 року. Дослідження активно проводилися різними дослідниками з 2015 року, коли місто урочисто відсвяткувало своє 140-річчя. В 2019 році секретар ГО "НІКО "Спадщина", краєзнавець Валерій Кордюков видав свою книгу "Витоки Покровська", в якій довів, що станція Гришине із її пристанційним селищем не могла бути заснована раніше 1881 року. Однак згодом виявилося, що краєзнавці "б'ються з вітряками", оскільки дата "1875 рік" існує лише на місцевому рівні. Інститут історії України датує виникнення міста Покровськ початком 80-х років ХІХ століття. Тобто, питання зміни офіційної дати заснування міста - виключно питання бажання зміни дати з боку місцевої влади.
То ж яка дата заслуговує на право бути включеною в офіційні документи Покровської ОТГ? Давайте спробуємо разом розібратися в цьому питанні на підставі документальних та інших письмових джерел тієї епохи.
1875-й чи 1881-й?
Розв’язуючи це завдання, слід визначитися із відповіддю на концептуальні питання щодо заснування міста, а саме: а) коли було укладено договір із громадою села Гришине, ким і в якій формі його було укладено? б) коли і як проектувалася і будувалася Криворізька (Катерининська) залізниця? в) коли вперше згадується станція Гришине Криворізької (Катерининської) залізниці? Як і в будь-якому дослідженні, тут виникатиме більше питань, аніж відповідей. Однак дещо ми можемо стверджувати зі стовідсотковою впевненістю.
Жодних документальних свідчень та письмових джерел 70-х років ХІХ століття про укладання будь-яких договорів про передачу землі села Гришине під будівництво залізниці не знайдено. Немає відомостей про наявність у 1875 році будь-якої інфраструктури, будинків, землянок, куренів на території сучасного міста Покровськ. Вперше дата «1875 рік» як рік викупу землі у громади села Гришине фігурує в роботі журналіста і краєзнавця Михайла Олійникова під назвою «Красноармійськ. Роки. Події. Люди» в 1974 році, однак жодних посилань на джерело інформації про укладання договору автор не наводить. Є всі підстави припускати, що цю дату автору «підказали» в горкомі партії, і можливо навіть, що партійні функціонери самі внесли у рукопис книги цю дату без узгодження із автором. Такі були тоді часи…
- А що відбулося в 1875 році?
Якщо брати події, які можуть бути безпосередньо чи опосередковано пов’язаними із проектом Криворізької залізниці, то найбільш підходящим варіантом є затвердження попередніх результатів досліджень за проектом Донецької залізниці. Тобто, це був не остаточно оформлений проект залізниці, а попередні дослідження за таким із вирішенням концептуальних питань щодо майбутнього будівництва, на підставі яких мали вже розробити проект, і дослідження стосувалися проекту Донецької залізниці.
- До чого ж тут Криворізька залізниця?
Попередні дослідження за проектом Донецької залізниці 1875 року передбачали одночасне будівництво останньої, яка умовно була поділена на три частини: а) східну (або Східно-Донецьку залізницю), від Приволзької – до Козлово-Воронізько-Ростовської залізниці; б) центральну, розгалужену систему ліній та гілок у Донецькому вугільному басейні між Козлово-Воронізько-Ростовською і Курсько-Харково-Азовською залізницями; в) західну (або Західно-Донецьку залізницю), від однієї із станцій існуючих або проектованих залізниць Донецького басейну – до Харково-Миколаївської залізниці. Остання частина проектованої Донецької залізниці також називалася Криворізькою гілкою, оскільки вона мала проходити через залізорудні поклади Криворізького басейну, розробці яких, як і розробці донецького вугілля, в 70-х роках ХІХ століття надавалося першорядного значення. Вся Донецька залізниця, в тому числі й Криворізька гілка як її невід’ємна частина, передбачалася приватною, у власності транспортного акціонерного товариства.
Згідно із результатами попередніх досліджень за проектом Донецької залізниці, Криворізька залізниця мала складатися із двох «ізольованих» ліній: східної – від проектованої станції Хацепетівка (Вуглегірськ) центральної частини Донецької залізниці до станції Синельникове Лозово-Севастопольської залізниці з перетинанням існуючої Курсько-Харково-Азовської залізниці між станціями Корсунь (Пантелеймонівка) і Харцизька, існуючої Костянтинівської залізниці по напівстанції Руднична (Рутченкове), а також західної – від станції Катеринослав (Нижньодніпровськ) Лозово-Севастопольської залізниці до станції Казанка Харково-Миколаївської залізниці із перетинанням річки Дніпро мостом в районі губернського міста Катеринослав (Дніпро).
Однак в тому ж 1875 році міністр шляхів сполучення Костянтин Пос’єт (який, до речі, затвердив результати попередніх досліджень за проектом Донецької залізниці) висловився проти одночасної реалізації проекту Донецької залізниці в повному обсязі, і рекомендував обмежитися лише будівництвом центральної частини означеної залізниці. В 1876 році було визначено власника Донецької залізниці, - підприємця Савву Мамонтова. В 1878 році було відкрито дільниці першої черги Донецької залізниці, а в 1882 році було завершене її будівництво відкриттям залізничної гілки до Маріуполя.
Чи було якось окреслено роль станції Гришине у попередніх дослідженнях за проектом Донецької залізниці? Ні. В доступних джерелах, які дійшли до нас, словосполучення «станція Гришине» в 1875 році відсутнє. Адже затвердженого проекту і точного трасування проектованої Криворізької залізниці ще не було.
- Коли з’явився і коли було затверджено проект Криворізької залізниці?
Що стосується Криворізької залізниці, з середини 1875 року її проект розглядався окремо. Основним напрямом був той, який було затверджено в 1875 році попередніми дослідженнями: Хацепетівка – Синельникове і Катеринослав – Казанка. Перша редакція проекту Криворізької залізниці побачила світ у 1876 році. До розробки проекту Криворізької залізниці в середині 70-х років ХІХ століття приєдналося Катеринославське губернське земство. Означена група проектувальників під керівництвом очільника Катеринославської губернії Івана Дурново довела доцільність примикання дільниць проектованої Криворізької залізниці до станції Ясинувата Костянтинівської (згодом Донецької) залізниці – замість Хацепетівки та Рудничної, а також по станції Долинська Харково-Миколаївської залізниці – замість Казанки. Однак на урядовому рівні пунктами примикання проектованої залізниці залишалися Руднична, Хацепетівка і Казанка.
Внесення змін до проектної документації гальмувала війна Російської імперії із Османською імперією, яка відбувалася в 1877-1878 роках. Лише в 1880 році, коли далася взнаки низка попередніх неврожайних років, було вирішено пришвидшити роботу над проектом Криворізької залізниці та її будівництво. Окрім питання термінів будівництва, вирішувалися і питання власності нової залізниці. Так, за концесію на будівництво та експлуатацію Криворізької залізниці боролися генерал Фалькенгаген, дворянин Залєський (1876 рік), князь Долгоруков, американський банкір Баркер (1880 рік). Однак із урахуванням складнощів військових перевезень приватними залізницями, які виникли під час війни із Османською імперією, було вирішено розпочати реформування залізничної галузі Російської імперії, зокрема – будувати Криворізьку залізницю «в казенний спосіб», - за рахунок держави.
Основою для остаточної версії проекту Криворізької залізниці, яку було оформлено в 1881 році, стала редакція проекту 1876 року. Ще на початку 1881 року було створено Тимчасове управління з будівництва Криворізької залізниці, яке очолив інженер Валер’ян Титов. Управління було наділено виключними повноваженнями укладати із землевласниками угоди про відчуження під будівництво залізниці їх земель. А 19 червня 1881 року остаточними змінами до проекту Криворізької залізниці було визначено нові пункти примикання проектованої залізниці (яку в той час уже будували): Ясинувата і Долинська. Юридичні перепони у відчуженні земель під будівництво Криворізької залізниці було остаточно подолано.
- То коли ж будувалася Криворізька залізниця?
Будівництво Криворізької залізниці розпочалося з початком чергового будівельного сезону, - у травні 1881 року. До безпосередньо будівництва залучали приїжджих спеціалістів, для яких в першу чергу почали будувати житло уздовж залізниці, зокрема – на майбутніх станціях останньої. Місцеві мешканці також залучалися до будівництва – в якості каменярів, грабарів, візниць. Тобто, вони були пов’язані зі здебільш видобутком і перевезенням із місцевих кар’єрів піщаника, із якого будувалося як житло для будівельників залізниці й залізничників, так і вокзальні та інші технологічні будівлі залізниці. Почалося укладання рейок уздовж проектованої магістралі, які в районі майбутньої станції Гришине з’явилися в 1882 році. Тоді ж Криворізьку залізницю перейменували в Катерининську, - на честь імператриці Катерини ІІ.
В 1883 році на станції Гришине було завершено начорно зведення будівель вокзалу, паровозного депо, водоємної вежі, газового заводу (задля освітлення станційних платформ вугільним газом). В межах усієї залізниці в цьому році було відкрито тимчасове товарне і пасажирське сполучення на дільницях Ясинувата – Синельникове і Катеринослав (Дніпро-Головний) – Долинська. Від Синельникового в напрямі Катеринослава рух існував у межах гілки приватної Лозово-Севастопольської залізниці до станції Нижньодніпровськ у районі Амурської пристані. Між Нижньодніпровськом і Катеринославом залізничного руху не було, оскільки не було завершене зведення двоярусного Амурського мосту. Його будівництво було навіть пов’язане із аварією (обваленням) із чисельними людськими жертвами і матеріальними втратами. Лише в травні 1884 року зведення мосту було завершене, і на Катерининській залізниці було відкрито регулярне товарне і пасажирське сполучення. Недоліки, які виявила комісія під час відкриття залізниці, були ліквідовано до осені 1884 року.
- Коли було продано під будівництво Криворізької (Катерининської) залізниці землі села Гришине?
У звіті з будівництва Катерининської залізниці визначено й дату купчої на землі села Гришине, відчужені під Катерининську залізницю: 5 серпня 1883 року. Слід зауважити, що попередня домовленість на відчуження землі села Гришине (напевно – із задатком на адресу останнього), як і земель усіх інших землевласників, та землевідведення під залізницю існували й раніше: у травні-червні 1881 року, - інакше було би неможливо розпочати будівельні роботи. Однак жодним чином мова не йде (і не може йти) про 1775 рік, оскільки тоді а) не було проекту Криворізької залізниці (бодай у першій його редакції), б) не було визначено власника залізниці, а також в) власником залізниці не було створено структур, які займалися би викупом землі під залізницю від імені власника. Колишнім власникам відчужених під Катерининську залізницю земель було виплачено винагороду протягом 1882-1884 років, - тобто до завершення будівництва залізниці.
- Які перші письмові джерела використовують словосполучення «станція Гришине» в якості позначення роздільного пункту Криворізької (Катерининської) залізниці, що знаходився у будівництві?
Газета «Південний край», № 133, 1881 рік, було розміщено оголошення про здачу в оренду вугільного родовища в районі маєтку Завидове (село Завидо-Кудашеве, що на Добропільщині) в 12 верстах від Криворізької залізниці, яка будувалася. Було зазначено, що маєток тяжіє до «станції Гришеїне» (тобто, станція вказана із опискою). В 1882 році інженер Титов, виступаючи на VIII з’їзді гірничопромисловців півдня Росії, заявив, що Катерининська залізниця буде перевозити вугілля не лише із шахт Донецького басейну (т.зв. «Старого Донбасу»), але й із шахт, що відкриються куди західніше, і власники яких уже виявили бажання відвантажувати вугілля по станції Гришине, де споруджується паровозне депо. Справа с тому, що через особливі умови залягання вугілля, західну частину сучасної Донеччини геологи другої половини ХІХ століття позиціонували окремо від інших територій Донецького басейну як західну околицю Донецького кам’яновугільного кряжу.
Що стосується першого архівного документу із зазначенням проектованої станції Гришине, - такий було знайдено В.Кордюковим у Російському державному історичному архіві (фонд № 350, опис № 12, справа № 119, арк. 2), і датований він 11 лютого 1882 року. Це план проектованої станції Гришине із позначенням на ньому смуги відведення під станцію, станційних колій, платформ, житлових будинків, побутових і технологічних споруд. Більш ранні документи та інші письмові джерела із позначенням концептуально визначеної, проектованої або діючої станції Гришине знайдено не було досі.
В 1883 році на дільницях Катерининської залізниці Синельникове – Ясинувата і Катеринослав – Долинська розпочався тимчасовий товарний і пасажирський рух, і станція Гришине була внесена в загальнодержавні вказівники і путівники із розкладами потягів пасажирського сполучення. Щоправда, через тимчасовий характер залізничного руху, до 1884 року навпроти проміжних станцій означених дільниць залізниці час прослідування потягів пасажирського сполучення не вказувався.
Тобто, Катерининська залізниця будувалася в 1881-1884 роках, купча на землі села Гришине під будівництво залізниці була оформлена в 1883 році, а перші документальні й письмові згадки станції Гришине датовані 1881-1882 роками. Отже, в рамках концепції про виникнення міста Покровськ завдяки будівництву Катерининської залізниці, жодних підстав заявляти про виникнення станції Гришине і міста Покровськ раніше 1881 року немає. Дату «1881 рік» можна вважати найбільш вдалою для внесення в установчі документи Покровської ОТГ Донецької області.
2 серпня 2023 року на засіданні робочої групи з перейменування топонімічних об'єктів Покровської ОТГ влада прийняла клопотання членів даної групи і зобов'язалася змінити дату заснування міста в установчих документах громади. До цього жодні клопотання, усні та письмові звернення до міської влади (в тому числі - за підписом голови Громадської ради при Покровській міській раді), публічні обговорення питання датування початку історії міста не могли виправити цю прикру помилку. Краєзнавці тупотілися замкненим колом, а то й взагалі на місці. Лише із початком повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, коли було призначено в Покровську військову адміністрацію, ситуацію вдалося зрушити з мертвої точки завдяки конструктивній позиції голови цієї адміністрації - Сергію Добряку. Результатом і були обговорення нової дати заснування міста Покровськ, згадані вище.
То ж, від себе особисто, від усього прогресивного співтовариства краєзнавців і громадських діячів, які мали честь і мужність займатися цим питанням, особливо - від правління ГО "НІКО "Спадщина" маю нагоду висловити подяку голові Покровської міської військової адміністрації Сергію Добряку за проявлені мудрість та конструктивізм у вирішенні даного питання та сприяння встановленню справедливості.
Павло Белицький
Comments