top of page

Загадка з "Розбитою"


"Розбита" - зупинний пункт Старомихайлівка, яка знаходиться на нині не діючій залізничній дільниці Красногорівка - Рутченкове на території, не контрольованій урядом України поблизу лінії зіткнення, що утворилася в 2014 році в результаті збройного конфлікту на сході України. Неофіційну назву полустанку пов'язують зі станом колії та станції в роки громадянської війни. Існує навіть легенда, що в 1919 році сюди на бронепоїзді доїхав Н.Махно, і через стан колії наказав машиністу повертати назад. Не будемо прискіпливо ставитися до цього переказу, - сьогодні нас закрита зупинка Старомихайлівка цікавить зовсім із іншого приводу.


Зупинний пункт Старомихайлівка, 2009 рік. "Фотограф анітрохи не спалився"...


Пропоную добірку з видань службового користування та інших джерел дореволюційного та міжвоєнного періодів, які стосуються роздільного пункту Старомихайлівка.


З'явився роздільний пункт Старомихайлівка в 1914-1915 роках в результаті будівництва залізниці Рутченкове - Гришине (Покровськ) - Добропілля.


Фрагмент доповіді в Державній Думі Російської імперії

стосовно законопроекту про затвердження будівельної

вартості робіт зі спорудження задізниці Рутченкове -

Гришине - Добропілля, 1914 рік. Згадується роз'їзд Старомихайлівка


Тарифні постанційні відстані 1915 року. Старомихайлівка - серед перших роздільних пунктів залізниці Рутченкове - Гришине - Добропілля


Однак колію в районі "Розбитої" прокладали двічі: в 1875-1876 роках, коли будували від станції Руднична (Рутченкове) приватну Рутченківсько-Курахівську залізницю (демонтована у 80-х роках ХІХ століття через закриття ділниці Руднична - Курахівка), а також в 1911 році, коли було відновлено частину зазначеної залізниці від станції Рутченкове до заводу Красногорівського товариства. Про наявність роздільних пунктів в районі "Розбитої" в 1875-1876 і 1911-1914 роках у відповідних джерелах немає даних.


В 1915-1917 роках кількість колій по роз'їзді Старомихайлівка зросла до 5 (головна, дві бічних, запасна і тупик): тут передбачалося примикання під'їзних колій нових шахт рудника Карпова (в районі сучасного селища шахти ім.Челюскінців). Запасну колію роз'їзду облаштували критою та відкритою товарними платформами, пакгаузом.


Роз'їзд Старомихайлівка в 1916-1917 роках. Схема колійного розвитку


Наявність роздільного пункту Старомихайлівка, відкритого для місцевого сполучення (всередині залізниці Рутченкове - Гришине - Добропілля) із затвердженими тарифними відстянями від станції Мудрена Катерининської залізниці у тарифному збірнику 1916 року


По роздільному пункті було облаштовано берегову та острівну пасажирські платформи, пасажирську будівлю. В 1917 році тут курсував товаро-пасажирський поїзд Гришине - Рутченкове із вагонами ІІ-ІІІ класу (передбачався проїзд пасажирів і за зниженим тарифом IV класу), встановлений у 1918 році у сполученні Гришине - Юзове (Донецьк). Також у графік було закладене курсування 2 пар товарних поїздів від Гришиного до Рутченкового.


Розклад товаро-пасажирського поїзду № 21/22 Гришине - Рутченкове з травня 1917 року


Після бойових дій у 1917-1921 роках пасажирський рух залізницею Гришине - Рутченкове не здійснювався, роз'їзд Старомихайлівка закрили.


Таблиця вказівника пасажирських сполучень на зиму 1922-1923 років. "Пасажирський рух не здійснюється"


Після першої черги відбудовних робіт у 1921-1923 роках, від станції Юзове до станції Гришине було призначене курсування товарного поїзду (із включенням до його складу пасажирських вагонів). Поїзд відправлявся від станції Юзове двічі на тиждень, і через стан колії на даному напрямі та скорочений графік роботи станцій на ньому розкладу не дотримувався. У 1924 році було налагоджене регулярне курсування пасажирсько-товарного поїзду Гришине - Юзове,- тричі на тиждень, із жорстким дотриманням графіку. Однак головне було те, що платформу по Старомихайлівці цей поїзд прослідував без зупинки. Пасажири були змушені стрибати на платформу на ходу поїзду.


Таблиці вказівника пасажирських сполучень на літо 1925 року. Поїзди є, зупинки по Старомихайлівці немає


Замітка в газеті "Диктатура труда",

№ 130 від 14.06.1925 р.

про відсутність зупинки поїздів по Старомихайлівці


Таблиці вказівника пасажирських сполучень на зиму 1925-1926 років. Поїзди є, зупинки по Старомихайлівці немає


Таблиці вказівника пасажирських сполучень на літо 1926 року.

Поїзди є, зупинки по Старомихайлівці немає


Сама платформа Старомихайлівка входила до інфраструктури Катерининської залізниці, однак статус цього полустанку викликає багато запитань. Так, Старомихайлівка числиться у збірнику місцевих тарифних станцій Тарифного керівництва за 1927 рік. На схемі Гришинського вугленосного району 1927 року Старомихайлівка також позначена.


Місцеві тарифні станції Тарифного керівництва за 1927 рік. Старомихайлівка є


Схема Гришинського вугленосного району, 1927 рік. Старомихайлівка є, але в межах Юзівського району


В об'єднаному збірнику тарифних відстаней за 1929 рік Старомихайлівка вказана як зупинний пункт, закритий для комерційних операцій.


Об'єднаний збірник тарифних відстаней за 1929 рік. Старомихайлівка Катерининської залізниці закрита для комерційних операцій, але фігурує як зупинний пункт


Однак у службовому розкладі Катерининської залізниці Старомихайлівка в якості зупинки поїздів пасажирського сполучення відсутня. Відсутня Старомихайлівка і на схемах залізниць, які видавалися в 1936 і 1937 роках, і в збірнику адміністративного поділу Катерининської залізниці за 1935 рік. Слід зазначити, що в останній збірник включалися лише роздільні пункти із колійним розвитком.


А ось у вказівнику пасажирських сполучень за 1936, 1937 і 1940 роки Старомихайлівка, й головне - зупинка поїзду пасажирського сполучення по ній, - присутня. Те ж саме - на схемах залізниць 1940 року.


Таблиця вказівника пасажирських сполучень на літо 1936 року. Зупинка по Старомихайлівці є


Таблиця вказівника пасажирських сполучень на літо 1937 року. Зупинка по Старомихайлівці є


Таблиця вказівника пасажирських сполучень на літо 1940 року. Зупинка по Старомихайлівці є


Фрагмент схеми Південно-Донецької залізниці (у двох варіантах), 1940 рік. Старомихайлівка є


То ж коли почали зупинятися (бодай на вимогу пасажирів) поїзди по зупинці Старомихайлівка? В 1936 році, чи раніше? Чим пояснюється наявність зупинного пункту Старомихайлівка у тарифному збірнику 1929 року та її відсутність у службовому розкладі Катерининської залізниці за 1930 рік? І скільки ще таких загадок буде? Сподіваюся, ми їх усі розгадаємо.


Comments


bottom of page