Різні думки лізуть у голову останнім часом...
Тенденція розвитку приміського залізничного сполучення (а регрес - це також розвиток, тільки навпаки) зараз є такою: кількість приміських залізничних сполучень стрімко знижується, все йде до того, щоби обсяги цього соціального виду сполучень зробити мінімальними і (в багатьох випадках) - незручними для пасажирів. А потім - користуючись правом прибирати недоцільні сполучення, прибрати все, що має недостатній пасажиропотік. Така схема вже відпрацьовувалася неодноразово, і Зе-керівництво залізницею нічого нового не придумало, вирішивши розвести пасажирів по класичній схемі.
Наприклад, на Донецькій залізниці у 2007 році прибрали кілька десятків рейсів приміських поїздів. В т.ч. тих, які утворювали мережу приміського руху з пересадками. В т.ч. тих, які були єдиним видом транспорту на цілому напрямі. Так без приміського і пасажирського сполучення у 2007 році залишився напрям Краматорськ - Артемівськ-І (Бахмут-І) - Попасна (після 2020 року дільниця Деконська - Попасна частково демонтована). Що стосується приміських поїздів Красноармійськ (Покровськ) - Курахівка, Красноармійськ - Легендарна - Золоті Пруди, Краснаормійськ - Дубове, - їх у зв'язку із недостатнім пасажиропотоком у 2007 році перевели в розряд господарських (із можливістю проїзду пасажирів, - як старі добрі трудові поїзди 20-х років ХХ століття), а в 2009 році - прибили в рамках "боротьби із наслідками світової фінансової кризи".
Але є ідея, як відродити пасажирське сполучення! Вона зэявилася не сьогодні, і навіть не вчора. І також мала свої прототипи, які старіш за трудові поїзди 20-х років. Справа в тому, що іще до революції до "звичайних" товарних поїздів присіплялися пасажирські вагони III i IV класу, які використовувалися для перевезення робочих в межах приміської зони за максимально низьким тарифом. До речі, цей вид сполучення був предтечею трудових поїздів. Були й "далекобійні" прискорені товарні поїзди, до яких також причіплялися пасажирські вагони ІІ, ІІІ і IV класу для перевезення пасажирів за тарифом товаро-пасажирського поїзду.
Прискорені товарні поїзди курсували на основних напрямках. На напрямах Лозова - Микитівка і Харцизьк - Катеринослав (Дніпро) до прискореного товарного поїзду причіпляли вагони з місцями IV класу. На "Рудниково-Лозівському напрямі" станом на 1917 рік курсували класничні товаро-пасажирські поїзди з місцями ІІ, ІІІ, IV класу сполученням Гришине (Покровськ) - Рутченкове, який згодом подовжили до Юзового (Донецька), і Гришине - Добропілля. Але були й напрями, де використовувалися вагони ІІІ і IV класу, причеплені до "звичайних" товарних поїздів. Один із таких напрямів у межах сучасної Донеччини - Слов'янськ - Костянтинівка. Такі "експреси" зупинялися по проміжних роздільних пунктах: по станції Краматорська, станції Дружківка, роз'їзді № 17 (Кіндратівка), платформі 135-ї версти (Новосілки, зараз там зупинки немає) і платформі 137-ї версти (Дмитрівка). Нижче надаю фото із вказівника пасажирських сполучень на зиму 1913-1914 років.
До чого це я? А хіба неможна таке "провернути" зараз на дільницях Покровськ - Легендарна і Покровськ - Роя? Наприклад, на Легендарну в умовах простою шахти "Піонер" по хорошому причіпляються до маневрового локомотива до 5 зерновозів, і приблизно стільки ж "гондол", - там навіть проситься пасажирський вагон у склад вантажопасажирського або вантажолюдського поїзду! Якщо пускати класичний пригород - аж занадто дорого, а пасажирське сполучення від Рої до Легендарної станом колії в принципі дозволяється?..
Шановні читачі блогу! Це був, звісно, більше жарт. Однак у кожному жарті є лише частина жарту...
Comments