top of page

Рудниково-Лозівська залізниця без поїздів пасажирського сполучення: ЩО ТРЕБА ЗРОБИТИ ВЖЕ ЗАРАЗ?


У 2009 р. було скасоване залізничне пасажирське сполучення Красноармійськ (Покровськ) – Добропілля – Дубове, у зв’язку із чим функцію пасажирських перевезень у північно-західній частині Донецької області було остаточно перекладено на рейсовий автотранспорт. Ми не знаємо, чи відновлять залізничне пасажирське сполучення через рік, три, п'ять, двадцять п'ять років, тому поміркуємо, що можна зробити із рейсовим автобусним сполученням вже зараз, щоби не втратити залишки автобусного і залізничного сполучення в нашому субрегіоні.


Ситуація із автобусним сполученням в даному секторі ускладнена тим, що: а) на напрямах Покровськ – Олександрівка (уздовж закритої для пасажирського сполучення залізниці на Дубове), Покровськ – Костянтинівка, Покровськ – Краматорськ (вихід на залізничні станції Харківського і Київського напрямів) курсують міжміські автобуси, на які потрібно придбати квитки, кількість яких обмежено числом посадочних місць в автобусі; б) далеко не в кожному населеному пункті уздовж вказаних напрямів, навіть там де передбачені тарифні зупинки автобусів, є квиткова каса, що обмежує можливості пасажирів – мешканців цих населених пунктів зі свободи переміщень територією України в частині оперативного виїзду до автостанцій області та пунктів сполучення рейсового автобусного із залізничним транспортом (хіба це не дискримінація за географічною ознакою?); в) водії автобусів, що курсують вказаними напрямами, пропонують пасажирам – мешканцям населених пунктів без автобусних кас сплачувати в автобусі за проїзд до найближчого пункту, де є квиткова каса, у якій не завжди можна оперативно придбати квитки через обмежену кількість місць в автобусі, що призводить до конфліктних ситуацій. Особливо критичним, на наш погляд, є Добропільський напрям, оскільки це - пасажирський автошлях з Покровська на Краматорськ. Перед Добропільською автостанцією у багатьох автобусів є тарифні зупинки по Родинському, Білицькому, і у мешканців цих міст є перепони перед досягненням ними логістичного вузлу - станції Краматорськ.


Крім того, сполучення міжміських автобусів на вказаних напрямах не пов’язане із залізничним сполученням по ст. Покровськ, оскільки Покровська автостанція знаходиться на значному віддаленні від залізничного вокзалу, що не сприяє збільшенню пасажиропотоку і в рейсових автобусах, і в поїздах, що курсують через ст. Покровськ. Маршрут міського автобусу № 108 у Покровську, кінцевими пунктами якого є автостанція і центр міста, призначений для обслуговування південної частини зазначеного міста, однак погано пристосований для зв’язку автостанції із залізничним вокзалом, оскільки він є не найкоротшим і найшвидшим із можливих варіантів, а також від кінцевої зупинки цього автобусу в центрі Покровська до залізничного вокзалу слід пройти 200 м, що пасажирам незручно робити, особливо тим, хто має хвороби опорно-рухового апарату, або із важкими валізами на руках чи малолітніми дітьми. Перекладати функцію сполучення між автобусними і залізничними станціями «від двері – до двері» на таксомотори не є виходом із ситуації, оскільки це не є соціальним транспортом, а мова йде про технічне забезпечення територіальної єдності країни.


Навіть прибуття окремих автобусів до залізничного вокзалу в Покровську майже не змінює ситуацію на краще. Наприклад, ранковий автобус Олександрівка – Покровськ прибуває на залізничний вокзал у Покровську о 7:15, а вже через 5 хв. відправляється приміський електропоїзд Покровськ – Павлоград – Лозова, що створює ризик для пасажирів не встигнути з автобуса на електропоїзд, оскільки дані рейси не узгоджені, а більш ранні автобусні рейси з Олександрівки – Добропілля в Покровськ відсутні. На зворотному рейсі вказаного вище приміського електропоїзду, - Лозова – Павлоград – Покровськ, - у пасажирів по прибутті у Покровськ немає змоги від’їхати на Добропілля – Олександрівку без ночовки у Покровську. Результатом є низька населеність вагонів вказаного електропоїзду, попри його важливе значення для Покровська (можливість досягнення Києва із трьома пересадками за добу). Прямого зв’язку між Покровськом, Добропіллям, Олександрівкою – з одного боку, а також залізничної станції Дубове (або Лозова) – з іншого, також немає, що не сприяє розвитку транспортного сполучення, реалізації свободи переміщень, територіальної єдності країни тощо.


Таким чином, з урахуванням властивостей транспортної послуги, як феномену, можна зробити висновок: курсування рейсового автобусного транспорту в північно-західній частині Донецької області на даному етапі є незадовільним.


На наш погляд, покращення означеної ситуації можливо наступним чином: 1) забезпечити заходження міжміських (в тому числі – транзитних) автобусів, що відправляються з Покровська на Новодонецьке, Олександрівку, Краматорськ – Слов’янськ через Добропілля, за Костянтинівку, Лиман тощо, і у зворотному напрямі, заходження на вокзальну площу ст. Покровськ (яка обладнана касовим пунктом), що незначно збільшить протяжність маршруту прямування автобусів, однак суттєво покращить умови сполучення автобусного і залізничного транспорту по Покровську, зробить тут більш зручною пересадку пасажирів; 2) відкрити пасажирське автобусне сполучення Покровськ – Добропілля – Дубове (або Лозова) із узгодженням автобусу по ст. Дубове (або Лозова) із приміськими електропоїздами в напрямі Харкова для надійного забезпечення пересадки та сполучення автобусного і залізничного транспорту при прямуванні пасажирів Покровська, Добропілля, Олександрівки в обох напрямках; 3) максимально узгодити міжміські автобуси по Покровську, Костянтинівці, Краматорську із поїздами далекого, місцевого і приміського сполучення шляхом раціональної адаптації розкладу руху автобусів під розклад руху поїздів при здійсненні пересадки пасажирів як з автобусу на поїзд, так і з поїзду на автобус, облаштування зупинних і касових пунктів тощо; 4) облаштувати касовими пунктами проміжні тарифні зупинки автобусів у напрямах Покровськ – Олександрівка (– Лозова), Покровськ – Краматорськ, Покровськ – Костянтинівка (наприклад, у м. Родинське, м. Білицьке тощо) задля уникнення конфліктних ситуацій при проїзді пасажирів до пунктів сполучення автобусного і залізничного транспорту, АБО обмежити продаж квитків на транзитні автобуси на вказаних напрямах на автостанціях, попереду яких на маршруті прямування такого автобусу є бодай одна тарифна зупинка, що не облаштована касовим пунктом (квитки із бронюванням місця на такі автобусні рейси продавати лише попередньо та по прибутті автобусу на автостанцію, за наявності вільних місць в автобусі).


Усе, окрім запуску автобусу на Лозову, в руках облдержадміністрації. Транспортне автобусне сполучення до іншої області - начебто, єпархія Укртрансінспекції...




Comentarios


bottom of page